Barszcz ukraiński
Jak już dobrze wiecie, u mnie w domu zupa pojawia się minimum 1 raz w tygodniu, a przeważnie jest tak że nagotuję tyle, że jednego dnia jest daniem głównym, a kolejnego szaleństwo bo jest obiad dwudaniowy, czyli zupa z poprzedniego dnia i np. jakieś pierogi. Przy barszczu ukraińskim, do którego w Polsce dodaje się fasolę naprawdę nie ma wielkiej filozofii aby zrobić wersję wege, bo zawiera tyle warzyw, że smak robi się sam, a dodatek właśnie strączków czyni ją niezwykle sycącą. Od Miśki dostałam pierwotnie 8/10 punktów, ale po dokładce stwierdziła że jednak 20/10 więc z czystym sumieniem publikuję przepis na swoją wersję barszczu ukraińskiego.
Składniki na 5 litrowy gar zupy -dla 4 osób wystarczy na 3 dni 🙂
3-4 średniej wielkości buraki (około 800 g)
2-3 marchewki
2-3 cebule
2 puszki po 400 g białej fasoli, co tak naprawdę daje 500 g ugotowanej fasoli (waga po ugotowaniu)
1 puszka czerwonej fasoli czyli 250 g ugotowanej- waga po ugotowaniu
3 gałązki selera naciowego lub kawałek korzeniowego
2 jabłka
2 ziemniaki
4 listki laurowe
łyżeczka ziaren ziela angielskiego
łyżeczka pieprzu
sól
2 łyżki oleju roślinnego
sok z 1 cytryny
Przygotowanie:
Fasolę jeżeli używasz z puszki wypłucz dokładnie pod bieżącą wodą. Ziemniaki obierz i pokrój w drobną 05, cm kostkę, seler i cebulę podobnie. Marchew, buraki i jabłka zetrzyj na tarce na grubych oczkach- nie będę kłamać, zajmie Ci to wszystko pół godziny.
W garnku w którym będziesz gotować zupę podgrzej 2 łyżki oleju roślinnego, wrzuć do niego cebulę i podsmaż ją przez 5 minut aby się zeszkliła.
Dodaj zmielone.utłuczone w moździerzu ziele angielskie i pieprz, wymieszaj i dorzuć ziemniaki. Smaż razem 5 minut cały czas mieszając.
Dodaj około 1 wody, tak aby ziemniaki były nią przykryte, przykryj garnek pokrywką i goruj na małym ogniu 10 minut.
Po tym czasie dodaj seler, dolej kolejny litr wody i gotuj pod przykryciem 5 minut.
Kolejno dodaj całą resztę składników, czyli marchew, fasole, jabłka, liście laurowe i łyżkę soli. Dolej tyle wody ile zmieści się w garnku i gotuj aż wszystko będzie miękkie, około 15 minut, a na samym końcu dodaj sok z cytryny.
Smacznego!
Podawać można ze śmietaną, znalazłam wegańską w Intermarche, takie opakowanie kosztuje niecałe 4 zł (3,69 chyba) i jest naprawdę przyzwoita.