KUCHNIA

Surówka z modrej kapusty z orzechami

Jakiś czas temu zainteresowałam się dzięki przyjaciółce leczniczym działaniem olejów. Nie jestem pewna czy wspominałam, ale jestem wrogiem wszelkich suplementów i jedyne co zażywam to Wit. B12,  na której niedobór cierpią weganie. Wyznaję zasadę, że to co jest nam niezbędne do życia i szczęścia można czerpać z dobrze zbilansowanej diety. Namiętnie jem wszelkiego rodzaju surówki i sałatki.  Do dziś pamiętam imprezę Miski w przedszkolu, kiedy to dzieci miały opowiedzieć o swoich rodzicach co najbardziej ich rodzice lubią jeść i robić.  Blada się zrobiłam, bo wiadomo jakie rzeczy potrafią dzieciaki opowiadać (panie przedszkolanki zawsze na przykład wiedziały kiedy mam okres). Nina zapytana o mnie powiedziała, że mam to ciągle je sałatki i czyta książki, uffff ;-).

Dzisiejsza surówka to tak naprawdę 4 składniki, a jedyną „przyprawą” jest sól. Cały smak nadaje olej z czarnuszki, który ma lekko pieprzny i orzechowy posmak. Ten olej poza tym że jest smaczny ma sporo właściwości leczniczych: obniża poziom cukru, wykazuje działanie przeciwzapalne i ochronne nerek i wątroby, podobno też antynowotworowe.  Ta surówka jest idealnie zbilansowana:

  • Kapusta czerwona , zwana też modrą, jest dobrym źródłem sodu, potasu, magnezu, wapnia, żelaza, siarki, miedzi, cynku, fosforu, fluoru, chloru, jodu, karotenów oraz witamin E, K, B1, B2, B6, C.
  • orzechy włoskie to źródło białka, wit. E, kwasów omega
  • żurawina – wit. C
  • olej z czarnuszki zawiera między innymi  wiele nienasyconych kwasów tłuszczowych, głównie kwas linolowy (50-60%), oleinowy (20%) i eikozadienowy (3%) a także kwasy nasycone (kwas palmitynowy i stearynowy, ok. 30%). Witaminy: A, B1, B3, B6, E, F, biotynę .Związki mineralne: cynk, selen, magnez, wapń, żelazo, sód, potas

Składniki:

1 kg modrej kapusty (surowej, u mnie było to pół główki)

100-120 g orzechów włoskich lub pekan

100-120 g suszonej żurawiny (od biedy mogą być rodzynki)

2-3 łyżki oleju z czarnuszki

łyżeczka soli

Przygotowanie:

Żurawinę/rodzynki namocz w gorącej wodzie przez 10 minut (czas przygotowania kapusty). Kapustę posiekaj na 2 cm cienkie paski.

Posiekaną kapustkę umieść w dużej misce, dodaj sól i wygnieć ją, aby zmiękła- ja to  nazywam zeszmaceniem, a poprawnie jest chyba „zmorzyć”.  Dzięki temu kapusta zmięknie i puści sok, starci też na objętości.

Do tak przygotowanej kapusty dodaj namoczona żurawinę, lekko posiekane orzechy i olej.

Smacznego!

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *