KUCHNIA

Ajvar, czyli gęsta pasta z pieczonej papryki i bakłażanów

Ajvar czyli gęsta paprykowa pasta wywodzi się z kuchni serbskiej. Głównym składnikiem jest właśnie papryka, drugim w kolejności bakłażany, a kolejnym pomidory. Miałam bardzo dużo papryki zebranej w sumie niedawno ze mojej szklarni (jakieś 2 tygodnie temu), cześć suszę w całości, dzięki czemu przez najbliższy rok nie musze kupować tej przyprawy, s chcąc doprawić potrawę właśnie papryką to na bieżąco  ucieram ją w moździerzu z odrobiną soli- polecam spróbować w przyszłym sezonie. Resztę papryki musiałam szybko zagospodarować, więc przygotowałam właśnie ajvar, oczywiście po swojemu 😉 bo przykładowo mądre księgo podają w przepisie pomidory, a ja użyłam soku pomidorowego, pominęłam tez ocet i czosnek, bo moja papryka była ostra i nie chciałam dodatkowego ognia dodawać.  Ten gęsty sos dodaję do wszystkiego, smaruję nim pieczywo, dodaję do sosów, curry itd., a że jest pikantny to starczy mi na długo, więc ta wielogodzinna babranina mi się opłacała. Jak wspomniałam użyłam własnej papryki, ale obecnie można kupić paprykę za bardzo przyzwoite pieniądze, tj. około 6 zł za 1 kg, więc może kogoś zainspiruję 🙂

Składniki na 2 słoiki około 300 ml:

około 2 kg papryki

2-3 bakłażany

1 kg pomidorów lub 300-400 ml soku pomidorowego

łyżeczka pieprzu

łyżeczka słodkiej papryki

50 ml syropu klonowego lub 2-3 łyżki cukru

Przygotowanie:

Całe papryki umieść na blaszce włożonej papierem do pieczenia, piecz w temp. 200 C po 30 minut z każdej strony na funkcji Grill, jeżeli Twój piekarnik taka posiada.

Dokładnie to samo zrób z bakłażanami.

Po wyjęciu papryki z piekarnika, jeszcze ciepłe włóż do woreczka/ów plastikowych, szczelnie zamknij (strunowe woreczki się tu sprawdzą) i na pół godziny odłóż je na bok. Gdy przestygną obierz ze skórki.

Obrane papryki, oraz wnętrza upieczonych bakłażanów umieść w dużej misce i dosłownie przez kilka sekund zblenduj. Następnie przełóż do głębokiej patelni/garnka dodaj wszystkie przyprawy i sok/pomidory i smaż około 30 minut, aż nadmiar odparuje i uzyskach odpowiednia konsystencję. Jeszcze gorący przełóż do słoików, szczelnie zamknij i wystudź, następnie przechowuj w lodówce, lub po prostu zapasteryzuj, czyli zamknięte słoiki a ajvarem w środku wstaw do garnka  (dno wyłóż papierem), nalej wody do 3/4 wysokości słoików i gotuj 30 minut. Po wyjęciu słoików ze garnka studź je denkiem w dół, czy też dupką do góry. Po takiej pasteryzacji ajvar nie musi musi przechowywany w lodówce, no chyba, że już otworzycie słoik, ale to chyba wiadomo.

Smacznego!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *