Eliksir z imbiru na dobry początek dnia
Dzień 27 grudnia powninno się ogłosić dniem modłów o szybszą przemianę materii. Odkąd pamiętam co rano popijam a to wodę z cytryną, a to z octem jabłkowym, a ostatnio dodaję do wody eliksir z imbiru i kurkumy (piję go również jako shot, dodaję do herbaty).
Odkąd pamiętam mam problemy z nadwrażliwymi jelitami (wzdęcia, blugotanie itd.) , poza tym modły nie wystarczają, muszę się trochę wysilić, aby być w dobrej formie. Ten eliksir to moje wybawienie, ale przede wszystkim jest pyszny!
Korzenie (bulwy) imbiru zawierają węglowodany, witaminę C, B1 i B2, witaminę E, A i K, kwas foliowy oraz składniki mineralne takie jak wapń, fosfor, żelazo i potas. Intensywny aromat imbiru, ze świeżą, trochę słodką, a trochę drzewną nutą to zasługa zingiberolu – składnika olejku eterycznego. Natomiast substancje żywicowe m.in. gingerol i zinferon, odpowiadają za palący, lekko gorzki smak. Wszystkie te substancje mają lecznicze właściwości. Dzięki nim imbir m.in.:
- Leczy przeziębienia i infekcje wirusowe, bo jest bogaty w substancje przeciwzapalne.
- Ułatwia trawienie. Olejek zawarty w kłączu pomaga w zaburzeniach trawienia. Pobudza wydzielanie śliny, soku żołądkowego, działa żółciopędnie i rozkurczowo, leczy wzdęcia.
- Działa przeciwobrzękowo, bo zawarty w nim olejek eteryczny ma działanie moczopędne.
- Dba o jamę ustną. Ma działanie odkażające i odświeżające, pozostawia miły zapach w ustach. Leczy infekcje, pobudza wydzielanie śluzu.
- Polepsza krążenie krwi, wspaniale rozgrzewa cały organizm. Poprawia ukrwienie i dotlenienie komórek, dzięki czemu korzystnie działa na układ odpornościowy.
Kurkumę uzyskuje się z korzenia ostryżu, czyli rośliny z rodziny imbirowatych. Kurkuma często jest nazywana kuzynką imbiru, także ze względu na ostry smak. Kurkuma to kłącze, korzeń lub łodyga znajdujące się pod ziemią. Kurkuma, którą znamy z naszych kuchni to właśnie zmielone kłącze lub łodyga ostryżu.
Podstawowym składnikiem kurkumy jest kurkumin, która odpowiada za charakterystyczny, pikantny smak i żółtą barwę przyprawy. Kurkuma słynie m.in. z właściwości:
- przeciwzapalnych,
- antyoksydacyjnych,
- przeciwnowotworowych,
- żółciopędnych,
- oczyszczających,
- diuretycznych,
- hepatoprotekcyjnych,
- tonizujących
- antymutagennych.
To sprawia, że od dawna kurkumę stosuje się w leczeniu wielu chorób, takich jak kolka, czerwonka, żółtaczka, schorzenia wątroby, katar, ospa wietrzna, świerzb, przeziębienia, zapalenie spojówek i w schorzeniach dróg moczowo-płciowych oraz w przypadkach niestrawności, a nawet reumatoidalnego zapalenia stawów.
Składniki na około 1 litr gotowego napoju:
2-3 cytryny
2-3 pomarańcze
około 100 g świeżego korzenia imbiru
50 g świeżej kurkumy
500 ml wody
100 ml syropu z agawy (w wersji wegetariańskiej miodu)
Przygotowanie:
Imbir i kukrumę wyszoruj i osusz. Zetrzyj na tarce o małych oczkach. Uprzedzam: kurkuma bardzo barwi skórę, ubierz rękawiczki zanim zaczniesz ją ścierać. Wyciśnij sok z cytryn i pomarańczy. Wymieszaj ze startym imbirem. Umieść całość na sitku o drobnych oczkach i przetrzyj przez nie, lub umieść na gazie/czystej szmatce i wyciśnij cały sok.
Wyciśnięty sok połącz z wodą i syropem/miodem. Przelej najlepiej do szklanej butelki i przechowuj w lodówce, zachowuje świeżość do 4 tygodni.