Kulebiak- staropolski pieróg z farszem z kapusty i grzybów
Kiedyś, dawno dawno temu, miałam potencjalną teściową, która delikatnie ujmując nie pałała do mnie miłością. W prezencie od francy dostałam książkę kucharską (oczywiście była jeszcze z ceną 50% obniżka) ale ja nie pozostawałam jej dłużna i dostawała ode mnie w prezencie krem na zmarszczki 60+ (a miała ledwie 50), nigdy Wam nie mówiłam przecież że jestem miła, co nie? ;-). W każdym bądź razie, książka nawet kilka razy mi się przydała, bo zawiera przepisy z kuchni staropolskiej, i właśnie tam znalazłam przepis na kulebiaka, ciut przepis podrasowałam, zweganizowałam i tak oto w tym roku zamiast pierogów z kapustą i grzybami jest kulebiak na Wigilę. Ps. Zdjęcie przed pieczeniem- właśnie siedzi w piekarniku.
Składniki:
ciasto:
300 g mąki
80 g masła kokosowego
150 ml mleka roślinnego (sojowe)
łyżeczka soli
łyżeczka gałki muszkatołowej
łyżeczka cukru
30 g świeżych drożdży
farsz:
pół kg kapusty kiszonej
250 g pieczarek (startych na tarce o grubych oczkach)
1 posiekana cebula
łyżka zmielonego siemienia lnianego zalanego 5 łyżkami gorącej wody (glut do sklejenia farszu)
łyżka kminku
*Misek oficjalnie nie lubi, tj. jak zauważy, ale jak zmiażdżę w moździerzu i nie zauważy tych charakterystycznych ziarenek to mu oczywiście smakuje)
Przygotowanie:
Ciasto: obudź drożdże w ciepłym mleku z dodatkiem soli. Połącz je z pozostałymi składnikami i wyrób gładkie ciasto. Odstaw pod przykryciem do wyrośnięcia na około godzinę, aż podwoi swoją objętość.
W oczekiwaniu na wyrośnięcie ciasto możesz spokojnie przygotować farsz: odsącz kapustę z ewentualnego soku i poszatkuj. Na dużej patelni zeszklij cebulę na łyżce oleju i dodaj kminek.
Dodaj do cebuli partiami pieczarki.
Dokładnie wymieszaj, smaż razem 3 minuty, po czym dodaj kapustę. Duś wszstko razem około 15 minut aż kapusta przestanie chrupać.
Wyrośnięte ciasto rozwałkuj na prostokąt.
Ułóż na jednej połowie farsz i złóż ciasto na pół. Zlep boki, zawiń pod spód i odstaw do ponownego wyrośnięcia pod przykryciem na max 30 minut. Dla bajeru możesz porobić jakieś wzorki np. widelcem.
Piecz 40 minut w temp. 180 C.
2 komentarze
Ela
A czym posmarowałas z wierzchu, ze sie tak rumiano błyszczy?
becky
A wiesz, że niczym, pewnie miało wpływ to, że piekłam pod przykryciem w garnku rzymskim. Rumienię zawsze przez ostatnie 5-10 minut funkcją grill piekarnika (wtedy zdejmuje pokrywę)