KUCHNIA

Wegańskie ciasto czekoladowe, powtarzam z czekoladą, a nie ze skromnym kakao

DSC00756

Dokładnie od siedmiu lat, tylko raz w roku, czyli na święta Bożego Narodzenia piekę właśnie to ciasto czekoladowe. Po raz pierwszy w tym roku zrobiłam je wegańskie. Jest wyjątkowe, niech was nie zmyli skromy wygląd, z dnia na dzień coraz lepsze, bo nabiera wilgoci i czekolada osiada na jego spodzie. Należy je jeść dosłownie jak lekarstwo, bo ma tyle czekolady w sobie, a jeśli zastosujecie się do zaleceń wytrzyma aż do Sylwestra (sprawdzone!).

Składniki (tortownica 26 cm lub standardowa prostokątna blacha):

4 tabliczki po 100 g gorzkiej, minimum 6o % czekolady

300 g daktyli

320 g mąki pszennej tortowej (z czego 50 g może stanowić mąka pełnoziarnista)

150 g masła kokosowego

100 g syropu daktylowego (może być z agawy, klonowy)

200 g wiśni kandyzowanych lub w syropie (u mnie pół na pół)

DSC00707

Przygotowanie:

Czekoladę pokrusz i wraz z całym masłem roztop w kąpieli wodnej.

DSC00708

Daktyle namocz w dokładnie 300 ml gorącej wody i zblenduj na idealnie gładką i puszystą masę. Wszystkie składniki na ciasto: mąkę, masę daktylową, syrop i roztopioną czekoladę przełóż do dużej miski.

DSC00709

Idealnie wszystko wymieszaj.

DSC00711

Dodaj wiśnie.

DSC00712

Przełóż masę do formy wyłożonej papierem do pieczenia.

DSC00713

DSC00714

:iecz ciasto około 45 minut w temp. 190 C na środkowej półce piekarnika. Po upieczeniu i wystudzeniu możesz oczywiście dodatkowo polać ciasto rozpuszczoną czekoladą, bo kto Ci zabroni. Nie musisz trzymać ciasta w lodówce, ale za każdym razem, gdy po nie sięgasz przykrywaj szczelnie folią aluminiową. Z dnia na dzień jest coraz lepsze, choć wydaje się to niemożliwe ;-).

DSC00719

Smacznego!

DSC00759

One Comment

  • ciasto z galaretką

    Nie wierzę w przypadki. Więc nie wierzę również w to, że trafiłam tu przypadkowo, choć z pozoru tak właśnie mogłoby się wydawać 🙂 U mnie lipiec był czasem rozmyślań i ładowania akumulatorów, choć wypełniony po brzegi wszelką aktywnością fizyczną. Bieganie zostało zdecydowanie zdominowane przez Crossfit! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *